Naše aktivity

Kde nás nájdete

Domov sociálnych služieb
Drábsko č.24
976 52 Lom nad Rimavicou

Zriaďovateľ

Úrad Banskobystrického
samosprávneho kraja
Námestie SNP 23
974 01 Banská Bystrica

Projekt OPORA z Nadácie SPP 2016

Zvýšenie kvality života prijímateľky sociálnej služby rozvojom jej intelektu a zručností

 

     Zuzana je v našom zariadení veľmi spokojná, pamätá si ako chudobne žili so svojimi súrodencami aj v čase keď im žili rodičia. Má okruh svojich priateliek, s ktorými trávi voľný čas a s ktorými majú spoločné témy. Jej najväčšou túžbou je mať vlastnú kuchyňu a pripravovať si jedlá, ktoré by chutili nielen jej, ale aj jej priateľkám. Keď bývala ešte doma so svojou rodinou robievala to pravidelne a veľmi rada, v našom zariadení žiaľ nemala túto možnosť. Je diabetička a veľmi chcela pripravovať rôzne pokrmy, jedlá a nápoje hlavne pre ľudí, ktorí trpia touto diagnózou.

     Preto sme požiadali o finančnú pomoc a podali sme projekt do Nadácie SPP, ktorá  v programe OPORA od roku 2005 poskytuje podporu projektom, ktoré vychádzajú z aktuálnych potrieb ľudí so znevýhodnením. Podporuje zmeny, ktoré smerujú k zvýšeniu kvality života, starostlivosti o ľudí v nepriaznivej sociálnej situácií prostredníctvom podpory modelových, inovatívnych a progresívnych prístupov.

 

     Nadácia SPP pokračuje v realizovaní grantového programu OPORA. V roku 2016 je program zameraný na podporu tvorby a realizácie individuálnych plánov rozvoja osobnosti klientov v zariadeniach sociálnej starostlivosti.

 

     Projekt nám bol schválený a mohli sme sa spolu s p. Zuzkou a ostatnými klientkami pustiť do práce.

     Aktivity projektu sme rozdelili do jednotlivých časových období. Kým sme sa pustili do tvorby, nápojov, zákuskov a to hlavne v diabetickom kontexte sme spolu so Zuzanou preštudovali množstvo literatúry, časopisov, aby sme sa dozvedeli, čo najviac o potravinách, ktoré ako diabetička môže konzumovať. Zuzaninym veľkým prianim je aj schudnúť, čo jej vyplýva aj s diagnózy diabetes. Zuzana sa začala venovať turistike, aby nestratila o túto aktivitu záujem, prepojili sme to so zberom húb a liečivých rastín. Zuzana sa veľmi tešila, keď našlo nejaký hríb a my sme ani nevedeli, aký máme v domove veľký talent. Okrem turistiky sa viac venovala prácam na záhrade a skutočne ju to bavilo, o  necelé dva mesiace schudla o 1,5kg. a pre ňu to bol žiarivý úsmev na tvári a od nás a ostatných klientiek velikánska pochvala.

     Nakoľko Zuzana je veľmi málo zbehlá v nakupovaní a veľmi nerada cestuje, vybrali sme sa do mesta my a nakúpili sme jej množstvo kuchynských potrieb a zariadili kuchynku. Zuzana v doprovode s personálom urobila nákup v potravinách.

S pomocou personálu sa naučila obsluhovať elektrické spotrebiče (mixér, mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu). Začali sme s prípravou jednoduchých pokrmov a nápojov, rôzne čaje a iné nápoje. Do aktivít okolo novej kuchynky sa zapojili aj ostatné prijímateľky sociálnej služby a Zuzana ich milo prekvapila malým pohostením.

     Na Zuzana je zjavné, že sa týmto aktivitám hodne venovala doma, lebo jej to išlo veľmi dobre a je naozaj šikovná a zručná. Po niekoľkých pokusoch o jednoduché jedlá sme sa so Zuzanou pustili do tvorby kompletného obeda. Zuzana s našou pomocou uvarila diabetické jedlo a to kelovú polievku s cuketou a ostatnou zeleninou a kuracie prsia špikované mrkvou na jablkách. Chutilo to naozaj vynikajúco.

    Zuzana pochvalou od ostatných prijímateliek sociálnej služby a zamestnancov v našom zariadení získava pocit, že je užitočná, zvyšuje si sebavedomie a postupne získava nové vedomosti, že život s touto diagnózou môže byť rovnako plnohodnotný ako má zdravý človek.

 

     Veľkým motivačným činiteľom pre Zuzana bol fakt, že sa vrátila k tomu s čím bola v kontakte celý život a to k vareniu. Pri pripravovaní pokrmov a nápojov si zvyšuje sebavedomie a nadobúda pocit, že je ešte potrebná a dôležitá, čo je veľmi pozitívne. Dôležitý faktor tiež zohráva to, že sa snaží znížiť svoju hmotnosť, zatiaľ je to len 1,5kg, ale napriek maličkosti je to pre Zuzanu veľmi veľké číslo.

 

Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nadácie SPP

Copyright © 2011 Domov sociálnych služieb Drábsko

Všetky práva vyhradené

Created by 3w media s.r.o.

3w CMS Publikačný a redakčný systém